Вучиќ: Имаме договор со Германија и САД, ја очекуваме вакцината за корона до крајот на годината

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна вчера со директорите на болниците за коронавирус во Србија.

EPA-EFE

По средбата тој ги изнесе деталите за состојбата со коронавирусот во земјата.

Тој кажа дека засега полицискиот час не е опција, но и дека бројките на новозаразени го загрижуваат.

Додаде дека состојбата во Србија е подобра од каде било во Европа. Порача и дека на медицинските работници владата ќе им исплати еднократна помош и дека од 1 јануари ќе им ги зголеми платите.

Зборуваше и за вакцината за коронавирусот, истакнувајќи дека Србија има договори со Германија и САД и дека првите количества од вакцината во Србија би требало да стигнат до крајот на годината.

„Она што ни е најважно е да ги вакцинираме здравствените работници, полицијата, војската, а потоа и загрозените групи луѓе. Вакцината ќе биде бесплатна за сите наши граѓани“, кажа Вучиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе