Вучиќ: ЕУ ја одложи забраната која Хрватска ја побара за Србија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека санкциите на Србија со кои би се забранил увозот на руска нафта преку Хрватска, односно нафтоводот Јанаф се одложени.

EPA-EFE

„Она што го работевме со Русија беше по добри цени. Сакам на сите да им објаснам што се случи. Хрватскиот премиер излезе со теза дека не е фер Србија да ја има таа цена на нафтата. Одлуката за нафтата е одложена до 1 декември, но нема рационално објаснување за хрватската интервенција“, кажа Вучиќ.

Истакна дека бугарскиот претседател Румен Радев отворено кажал дека одлуката за нафтата не е фер кон Србија, како и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во завршниот говор.

„Им благодарам на тоа“, кажа Вучиќ и додаде дека добил информација дека незадоволство изразиле и унгарскиот премиер Виктор Орбан и премиерот на Албанија Еди Рама.

„Не е лошо што сега таа одлука е одложена. Ние сме помал потрошувач од Унгарија, Чешка и Бугарија. Немаше друга цел освен да ѝ се наштети на Србија“, кажа Вучиќ.

Праша кој на Хрватите им дал право да одлучуваат чија нафта Србија ќе купува.

„И кога сето тоа го правеа и забрануваа пристап до Јасеновац, јас и тогаш кажав дека немаме проблем со користењето на Јанаф, нафтоводот кој заедно го градевме во Југославија. Беа сигурен доставувач. Но тоа повеќе не е така, а 70 отсто од работењето на Јанаф е во Србија. Никогаш ни ден не доцневме со плаќањето“, кажа Вучиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе