„Не гледам решение“

Вучиќ: Да го признаеме независно Косово – тоа заборавете го

Белград во продолжението на дијалогот со Приштина оди и понатаму со истите ставови, кажа претседателот на Србија Александар Вучиќ.

EPA-EFE

„Ќе се борам да не бидеме виновниците за непостоењето на дијалогот. Ние тука разговараме и преговараме со Западот, а не со Албанците“, објасни Вучиќ.

Како што кажа, решение за Косово и Метохија не гледа, но признавањето на независноста не е опција.

„Да го признаеме независно Косово – тоа заборавете го. Не гледам решение, кога го гледав сите ми скокнаа на врат“, кажа српскиот претседател.

Европскиот пат може да биде сопрен ако не дојде до решавање на косовскиот проблем, истакна Вучиќ за РТС.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе