Бајден доаѓа во Европа

Вонреден самит на лидерите на НАТО на 24 март во Брисел

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека на 24 март во Брисел ќе се одржи вонреден самит на лидерите на сојузниците, кога на самитот на лидерите на Европската Унија треба да присуствува и американскиот претседател Џозеф Бајден.

Фото: ЕПА

Самитот на НАТО ќе се фокусира на „последиците од руската инвазија на Украина, нашата силна поддршка за Украина и зајакнувањето на одвраќањето и одбраната на НАТО пред новата реалност за нашата безбедност“, рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО додаде дека во овој критичен момент северниот дел на Америка и Европа треба да продолжат да бидат заедно во Алијансата.

Белата куќа соопшти дека Бајден ќе учествува на самитот на ЕУ, на кој меѓу другото ќе се разговара за Русија и за хуманитарната помош.

Офанзивата на Русија против Украина беше интензивирана денеска со серија воздушни напади врз Киев, и покрај продолжувањето на руско-украинските преговори и отстапката на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој изрази спремност неговата земја да се откаже од НАТО-членството.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе