Се сретнаа со Тачи и останатите

„Војната на УЧК беше праведна“: Поранешните претседатели на Албанија во посета на притворените во Хаг

Поранешни претседатели на Албанија се сретнаа денес во притворниот центар на Специјалниот суд во Хаг со притворените Хашим Тачи, Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи и истакнаа дека целта на нивната посета е да покажат поддршка на „праведната војна на Ослободителната војска на Косово“ и додадоа дека поранешните лидери на УЧК се „неправедно притворени“.

EPA-EFE

На иницијатива и повик на поранешниот претседател на Косово, Беџет Пацоли, во Хаг отпатуваа претседателите на Албанија Алфред Мојсиу, Реџеп Мејдани и Бамир Топи, и поранешниот албански премиер Пандели Мајко.

Според Мојсиу, обвинителството „бара нешто што не постои бидејќи УЧК немала никакви врски со тероризмот“.

„Дојдовме да ги запознаеме, со главна цел да покажеме дека ја поддржуваме војната на УЧК, војната на косовските Албанци беше војна за слобода, независност, правда, за отцепување од вековното српско ропство, а секако не беше терористичка војна иако се обидуваат да ја свртат, да аргументираат дека целта била тероризам, што воопшто не е точно“, оцени Мојсиу.

Реџеп Мејдани кажа дека обвинителите и судиите не можат да ја менуваат историјата спомна „српска окупација на Косово“ и „борба на УЧК за ослободување“.

„Нашата посета е поддршка на борбата на албанскиот народ за слобода и независност против српското ропство. Тоа беше војна која ја поддржуваше целата меѓународна заедница и главните светски лидери, во борбата не само за демократија, туку во борба против етничкото чистење и геноцидот кои ги спроведуваа српската полиција, војската и паравоените трупи“, кажа Мејдани.

„Ова е посета за поддршка на затворениците, а не за мешање во прашањата на правдата“, кажа поранешниот претседател на Албанија Топи.

Пандели Мајко, кој беше премиер на Албанија за време на војната на Косово, кажа дека „станува збор за национална драма, а не само лична драма на оние кои се во притвор“.

Поранешниот претседател на Косово Пацоли на Фејсбук напиша дека целта на посетата била солидарноста со лидерите на УЧК „кои невини се држат во притвор, и да им се пружи поддршка во соочувањето со неправдата која им се врши“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе