Водечкиот германски епидемиолог: Пандемијата допрва ќе почне

Кристијан Дростен, водечкиот германски епидемиолог, во својот говор на Светскиот здравствен собир во Берлин предупреди на прераното славење на германскиот успех во коронакризата.

EPA-EFE

„За да ја надвладееме ситуацијата, во следните месеци мораме да смениме некои нешта. Пандемијата допрва сега ќе почне. И во Германија“, изјави Дростен и дополнително истакна дека коронавирусот не е научен феномен, туку природна катастрофа.

„Не мислам дека Германија е спремна за следните неколку месеци со коронавирусот“, кажа Дростен за Шпигл.

Минхен од вчера значително ги заостри мерките против коронавирусот. Во угостителските објекти и јавните простори е дозволено собирање на само пет лица или членови на две домаќинства. Приватните прослави во затворено смеат да имаат до 25 гости, а до 50 на отворено.

На некои јавни површини во Минхен е задолжително и носењето заштитни маски, а станува збор за главно попларни места на собирање во главниот град на Баварија – Мариенплац, Сендлинген штрасе и слични локации.

Построгите мерки засега треба да траат само седум дена.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе