Во Украина започнува првото судење на руски војник за силување

Во Украина денеска ќе се одржи подготвително рочиште на првото судење на руски војник обвинет за силување на Украинка за време на војната. Ова е прв од десетината вакви случаи.

Фото: ЕПА

Обвинетиот 32-годишен Михаил Романов не е во притвор во Украина и ќе му се суди во отсуство. Тој е обвинет за убиство на цивили во регионот на главниот град Киев на 9 март и за повеќекратно силување на сопругата на убиен маж, според судските документи.

Москва ги отфрли обвиненијата за воени злосторства.

Романов е обвинет за силување на 33-годишна жена, откако тој и друг руски војник го застрелале нејзиниот сопруг Олексиј во селото Боданивка североисточно од Киев. Двајцата војници потоа заминале и подоцна се вратиле уште два пати за да ја силуваат жената. Идентитетот на другиот војник не е утврден, според судските записи.

Обвинителот кој работи на случаи на сексуално насилство изјави за Ројтерс дека се истражуваат до 50 такви злосторства извршени за време на војната во Украина, но дека бројот на случаи на сексуално насилство извршени од руски војници веројатно ќе биде значително поголем.

Активистите и лекарите рекоа дека многу силувани Украинки не сакале да пријават во полиција и обвинителството поради страв од руска стигма и одмазда.

Украина истражува илјадници потенцијални воени злосторства извршени за време на руската инвазија која започна на 24 февруари. Главниот обвинител Ирина Венедиктова изјави за Ројтерс дека многу од осомничените се во Русија, но дека некои од нив биле заробени во Украина како воени заробеници.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе