Во Сплит вплови американски носач на авиони, еден од најмоќните бродови во светот (ВИДЕО)

Американскиот носач на авиони УСС Џорџ Х.В. Буш (ЦВН-77) на нуклеарен погон, на воената морнарица на САД, вплови денес наутро во Сплит.

EPA-EFE

Носачот на авиони Џорџ Буш ја предводеше големата НАТО воена вежба наречена „Нептунов напад 2022“ во која учествуваа над 80 авиони, 14 брода и околу 6.000 војници од 24 држави од западниот воен пакт, вклучувајќи ги Финска и Шведска.

По вежбата бродот се упати кон Сплит. Хрватската влада на 27 октомври даде одобрување за негово впловување. Станува збор за еден од најновите американски носачи на авиони и еден од најголемите борбени бродови на светот, долг 333 метри, од класата „Нимиц“ на американската воена морнарица.

Бродот изграден во 2009 може да плови 20 години без дополнување гориво. На бродот може да се сместат 3.532 члена на екипажот, а може да носи 90 авиони и хеликоптери. Матичното пристаниште на УСС Џорџ Буш е морнаричката база во Норфолк во американската сојузна држава Вирџинија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе