Во Северна Кореја уште 50 починати од корона, мобилизирана е војската

Северна Кореја ја мобилизираше војската за дистрибуција на лекови и распореди повеќе од 10.000 здравствени работници за лоцирање на заболените во екот на борбата против бранот на коронавирусот, објави државниот медиум КЦНА.

Фото: ЕПА

Изолираната земја минатата недела за прв пат го призна избувнувањето на епидемијата на ковид-19, со што предизвика загриженост за голема криза поради недостатокот на вакцини и соодветна медицинска инфраструктура.

Државниот кризен стожер за превенција на епидемии пријави уште 269.510 лица со симптоми на вирусот, додека вкупниот број на смртни случаи од шест нови случаи се искачи на 56 во понеделникот вечерта, соопшти КЦНА. Не е наведено колку луѓе имале позитивен тест на коронавирус.

„Моќните сили“ на воениот медицински корпус веднаш беа распоредени за да го подобрат снабдувањето со лекови и медицински материјали во главниот град Пјонгјанг, епицентарот на епидемијата, по наредба на лидерот Ким Џонг Ун, пренесе КЦНА.

Мисијата на тимот е насочена кон „ублажување на јавната здравствена криза“ во Пјонгјанг, се додава.

Околу 11.000 здравствени работници, професори и студенти по медицина се приклучија на „интензивниот медицински преглед на сите жители“ ширум земјата за да се лоцираат и лекуваат лицата кои се разболеле.

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека вирусот може брзо да се шири во Северна Кореја, која нема програма за вакцинација и ја одби меѓународната помош.

Јужна Кореја ѝ понуди на Северна Кореја во понеделникот да разговара за испраќање медицински материјали, вклучувајќи вакцини, маски, тестови за коронавирус, но рече дека соседната земја тоа го одбила.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е загрижен за потенцијалното влијание на епидемијата врз граѓаните на Северна Кореја и го поддржа испраќањето вакцини во земјата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе