Во Памплона повторно ќе се одржат трки со бикови, се собраа илјадници луѓе (ФОТО)

Илјадници луѓе во бела облека и со црвени марами ги преплавија улиците на Памплона, Шпанија, денеска, кога првиот фестивал на трчање со бикови Сан Фермин од избувнувањето на пандемијата ковид-19 почна со огномет.

 

Лесниот дожд не го расипа расположението на мноштвото луѓе собрани на плоштадот на Градското собрание во северниот шпански град, чија облека веќе беше натопена со црвено вино и сангрија, кои слободно течат на осумдневниот фестивал што го прослави романот на Ернест Хемингвеј „Сонцето повторно изгрева“.

Фестивалот не се одржа во 2020 и 2021 година поради мерките против пандемијата на коронавирусот. Групите за заштита на животните сакаат настанот засекогаш да биде забранет.

„Сум бил во Сан Фермино многу пати претходно, но ова е многу различно, на луѓето им недостига славје, среќни се што се со своите семејства, среќни што се без маски, тие само сакаат да се чувствуваат живи и да уживаат во сонцето“, рече 45-годишната Мишел Рене од Сан Франциско.

„Енергијата е фантастична. Ова е најдобрата забава, најдоброто нешто што сум го видел во мојот живот“, додал Пабло Кортес, турист од Хаваите, кој, како и Рене, од балкон ја гледал церемонијата на отворање позната како Чупиназо.

Многу присутни танцуваат и пијат цела ноќ.

Биковите навечер ги убиваат во арената

Трките, за време на кои шест наменски одгоени борбени бикови и тркачи се тркаат низ тесните улички на стариот кварт на Памплона на патека долга 800 метри, почнуваат во четврток и ќе траат една недела, вклучувајќи го и викендот кога обично се најопасни, поради поголемите толпи.

Има вкупно осум трки, од кои секоја обично трае од три до пет минути. Вечерта биковите завршуваат во арената и ги убиваат.

Десетици активисти за правата на животните во костими на диносаурус протестираа во вторникот во Памплона, извикувајќи: „Борбата со бикови е праисториска!“

Фестивалот е опасен и за луѓето. Најмалку 16 тркачи се убиени во текот на годините, а последната жртва беше човек избоден од бик во 2009 година.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе