Убиени 74 илјади луѓе

Во Нагасаки е одбележана годишнината од американскиот атомски напад

Во Нагасаки денес на церемонија им беше оддадена почит на жртвите на американскиот атомски напад на тој јапонски град на 9 август 1945, во кој беа убиени 74.000 луѓе.

EPA-EFE

Градоначалникот на Нагасаки Томихиса Тауе во својот говор во Паркот на мирот кажа дека нуклеарното оружје може да се користи сè додека постои, и дека неговото елиминирање единствениот начин да се спаси иднината на човештвото.

Додаде дека руската инвазија на Украина на светот му покажала дека уште еден нуклеарен напад не е само грижа, туку и „реална и актуелна криза“.

Соединетите Американски Држави на 6 август 1945 ја фрлија првата атомска бомба во светот на Хирошима, која го уништи градот и уби 140.000 луѓе. Три дена подоцна втора бомба беше фрлена на Нагасаки, по што Јапонија безусловно се предаде на 15 август.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе