Во Израел е откриена подваријанта на делта-сојот на коронавирусот

Израел го потврди случајот со подваријанта на делта-сојот на коронавирусот, која претходно беше откриена во некои европски земји, објави Министерството за здравство.

Фото: ЕПА

Како што е наведено, варијантата AY 4.2 е идентификувана во Израел, а носителот е момче (11) што пристигнало од Европа.

Тој бил тестиран на меѓународниот аеродром Бен Гурион во близина на Тел Авив по враќањето од Молдавија и бил ставен во карантин, а другите контакти не се откриени.

Подваријанта AY 4.2 се појави неколку пати во Обединетото Кралство, каде што беше кажано дека подваријантите на делта-сојот се ретки и дека не се чини дека претставуваат ист ризик од многу повисока инфекција како другите соеви.

Израел во моментов се размислува за олеснување на мерките за туризмот поради намалувањето на бројот на новозаразените со коронавирусот.

Претходниот план за отворање на границите пропадна поради зголемувањето на бројот на заразените со делта-сојот.

На крајот на август и почетокот на септември бројот на новозаразените достигна 11.000 дневно.

Израелските власти покренаа агресивна кампања за вакцинација со трета, бустер-доза на вакцината Фајзер/Бионтек, што доведе до пад на заразувањето.

Денеска беше објавено дека имало 1.487 нови случаи на инфекција во претходните 24 часа.

Во Израел, 8.021 лице починаа како резултат на инфекција со коронавирусот, а бројот на пациенти во сериозна состојба е намален од 357 на 353.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе