Во Германија четврти ден по ред паѓа бројот на новозаразени

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во Германија во изминатите 24 часа се зголеми за 3.677, на 95.391, што е четврти ден по ред во кој се забележува пад на дневните броеви на новозаразени, соопшти Институтот Роберт Кох.

Бројот на нови случаи е помал од 5.936-те пријавени вчера.

Во Германија, бројот на жртвите се зголеми за 92, на 1.434.

Се затвораат цркви, но се отвораат кладилници.

повеќе

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе