Во експлозијата на Крим се уништени повеќе руски авиони, објавени се сателитски снимки (ФОТО)

Според сателитски снимки, во експлозијата што се случи во вторникот во руската воздухопловна база се уништени најмалку осум воени авиони. Станува збор за воздухопловната база Саки на Крим.

Фото: ЕПА

Причината за експлозијата сè уште не е позната. Според официјалната верзија на руското министерство, експлозијата се случила поради детонација на муниција, но не открија како дошло до детонацијата, пишува Си-ен-ен. Украина не презеде одговорност за евентуалниот напад на базата Саки на Крим, каде загина најмалку едно лице.

Според сателитските снимки објавени од американската Планет лаб, може да се види огромна штета од експлозијата. Самата писта, се чини, не е оштетена. Но, како што додава Би-би-си, најмалку осум авиони се оштетени или уништени.

Сликите пред и потоа од Планет Лаб се првата независна потврда дека базата можеби е оштетена. Досега имаше малку детали за степенот на ударот на експлозиите. Но, сè уште не е јасно како и од што е оштетена базата.

Русија инсистира дека експлозиите биле предизвикани од муниција што експлодирала во складиште поради прекршување на правилата за заштита од пожари. Украина не ја презеде одговорноста - а нејзиниот министер за одбрана сугерираше дека можеби се виновни невнимателните руски војници.

„Мислам дека руските воени момци во оваа воздушна база го прекршија своето многу едноставно добро познато правило: не пушете на опасни места“, рече Олексеј Резников. „Тоа е тоа“. Воздухопловните сили на Украина соопштија дека се уништени десетина руски воени авиони, иако Русија негираше дека било кој авион бил оштетен. Овие нови слики сугерираат дека тоа не е вистина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе