Во Бугарија најмногу мртви во еден ден од почетокот на пандемијата

Во Бугарија од ковид-19 во изминатите 24 часа починаа уште 18 лица, што е најголем број починати за еден ден од почетокот на пандемијата.

Фото: ЕПА

Вкупниот број на починати достигна 563, јави БТА.

Бројот на потврдени случаи на ковид-19 во Бугарија достигна 15.386, откако во последните 24 часа се потврдени 99 нови случаи на инфекција од 3.588 тестирани примероци, според најновите официјални податоци.

Во моментов, во Бугарија има 4.326 активни случаи на коронавирусот.

Хоспитализирани се 714 пациенти, а 65 од нив се на интензивна нега.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе