Внуката на врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи се сврте против Техеран

Внуката на врховниот ирански верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, позната активистка за човекови права ги повика странските влади да ги прекинат сите врски со Техеран.

Фото: ЕПА

Таа се решила на овој чекор поради насилното задушување на народните немири предизвикани од смртта на младата иранка Махса Амини во притвор на полицијата за морал.

Видеото од изјавата на Фарида Морадкани, инженер чиј покоен татко бил истакнат опозиционер и шура на Хамнеи, беше широко споделена на интернет откако опозициската новинска агенција ХРАНА објави дека Морадкани била уапсена на 23 ноември, пренесува Ројтерс.

„О, слободни луѓе, бидете со нас. Кажете им на вашите влади да престанат да го поддржуваат овој смртоносен режим кој убива деца. Овој режим не е лојален на ниту еден религиозен принцип и не познава правила, освен сила и останување на власт“, рече Морадкани во нејзиното видео.

Агенцијата ХРАНА објави дека за време на двомесечните немири, ширум земјата биле убиени 450 демонстранти, меѓу кои 63 малолетни лица, дека животот го загубиле 60 припадници на безбедносните сили, а приведени се 18.173 демонстранти.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе