Верижен судир на 15 камиони во Бугарија, најмалку 2 мртви (ФОТО+ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа рано утринава на автопат во Бугарија. Повеќе лица се повредени.

Се судрија најмалку 15 камиони кои патувале од Турција кон Западна Европа. Несреќата се случи кај градот Харманли на југоистокот на Бугарија.

Според локалните медиуми, во регионот на Харманли имало густа магла, и најверојатно еден од возачите нагло сопрел по што останатите се забиле во него. Материјалната штета е огромна.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе