Вакцината против коронавирусот може да биде достапна до крајот на годинава, вели европската комесарка за здравство

Во интервју за германски Ханделсблат, Стела Киријакидес е уверена: нема долго да го чекаме пресвртниот чекор напред во борбата против болеста.

Фото: ЕПА

Вакцинацијата против новиот коронавирус САРС-КоВ-2 е на повидок - барем според мислењето на Европската комисија.

„Иако во овој момент сè уште е ризично да се предвидува, имаме добри знаци дека првата вакцина може да биде достапна до крајот на оваа година или почетокот на следната“, рече eвропската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, во интервју за интернет-изданието на германскиот весник.

Вакцината нема да ги реши сите проблеми одеднаш, но ќе овозможи постепено враќање на нормалноста, рече таа, под услов да се вакцинираат „критична маса граѓани, особено оние во ризичните групи“.

Научниците не знаат кога вакцината би можела да биде достапна, бидејќи нејзиниот развој може да трае со години или, теоретски, може да се покаже и невозможен.

Комесарката исто така предупреди и на сè поголемиот број помали и поголеми жаришта на коронавирусот во неколку земји-членки на ЕУ.

Таа ги повика владите „брзо локално да ги изолираат изворите на заразата со тестирање, пронаоѓање контакти и итно изолирање“ на заразените.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе