Во Украина

Уште двајца руски војници се изјаснија за виновни за напади врз цивили

Уште двајца руски војници утрово признаа вина пред судот, а се обвинети за гранатирање цивили во Украина.

Фото: Твитер

Двајца руски војници, Александар Бобикин и Александар Иванов, признаа вина за „прекршување на правилата на војната“ и утрово се појавија на суд.

Тие се обвинети за гранатирање на цивилни области во Украина со ракетите ГРАД.

Друг руски војник, 21-годишниот Вадим Шишимарин, вчера, на првото судење за воени злосторства во Украина од почетокот на руската инвазија, призна вина за убиство на невооружен цивил.

Тој призна дека откако добил наредба, пукал во 62-годишен невооружен маж неколку дена по почетокот на инвазијата. Му се заканува доживотен затвор.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе