Унгарија купува „големи количества“ од вакцината Спутник V

Унгарската влада соопшти дека постигнала договор за набавка на „големи количества“ од руската вакцина Спутник V, која не ја помина проверката на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Фото: ЕПА

Министерот за надворешни работи Петер Сијарто го објави купопродажниот договор во видеопорака објавена на Фејсбук.

„Деталите ќе бидат објавени подоцна“, изјави шефот на унгарската дипломатија, кој е во посета на Москва.

Унгарија е првата земја во Европската Унија што ја одобри руската вакцина против коронавирусот Спутник V, а исто така ја одобри и британската вакцина на Астра зенека.

Според европските регулативи, националните власти можат итно да одобрат дистрибуција на производ што не е одобрен од ЕМА, но тогаш тие носат целосна одговорност.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе