Украинските сили го гранатираат Доњецк, вели градоначалникот

Четири детски градинки, еден станбен блок, училиште, компанија и рудник се оштетени од артилериски оган при денешното украинско гранатирање на Доњецк, изјави денеска градоначалникот Алексеј Кулемзин во интервју за ТВ каналот „Русија-24“.

Фото: ЕПА

„Се гранатираат станбени квартови, детски градинки, училишта, индустриски погони и рудникот Засјадко“, рече Кулемзин и кажа дека пазарот во центарот на градот сè уште гори, пренесува ТАСС.

Тој потврди дека состојбата во градот е тешка, но и дека сите служби се ангажирани за санирање на штетите.

Вооружените сили на Украина од утрово го гранатираат Доњецк на секои 10 до 15 минути со артилерија, минофрлачи и повеќецевни ракетни системи, пренесоа агенциите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе