Украински гувернер: Ќе мора да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Украинските сили можеби ќе мораат да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат заробување, тврди гувернерот на источниот украински регион Серхиј Хејдеј.

EPA-EFE/ALESSANDRO GUERRA

Хаидаи најави дека руските сили влегоа во Северодоњецк, клучен град во Луганск и најголемиот град во Донбас, кој сè уште е под контрола на украинските сили.

Околу 90% од градбите во Луганск се оштетени, рече Хаидаи и додаде: „Русите нема да можат да го заземат Луганск во наредните денови, што аналитичарите го предвидоа“.

„Имаме сили и ресурси да се одбраниме, но можно е да мора да се повлечеме од некои делови за да не бидеме обиколени“, рече Хејдеј.

Ако руските сили го освојат Северодоњецк, тоа ќе значи дека го контролираат целиот Луганск.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ALESSANDRO GUERRA

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе