Украина се подготвува за нов напад од Русија, Западот се подготвува за влошување на енергетската криза

Украина очекува нов напад од руските копнени сили, по гранатирањата на широки територии во кои загинаа повеќе од 30 луѓе, додека западните сојузници на Киев се подготвуваат за влошување на глобалната енергетска криза доколку Русија го прекине снабдувањето со нафта и гас.

Фото: ЕПА

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија извршила 34 воздушни напади од саботата, од кои еден погодил петкатна зграда при што загинале 31 лице, а десетици биле заробени.

Москва негира дека цели на цивили.

Руската државна новинска агенција ТАСС објави дека во нападот на Украина врз градот Нова Каховка, кој е под контрола на Русија во јужниот украински регион Керсон, загинале шест лица има и многу повредени.

„Потврдено е дека се загинати шест лица, десетици се повредени и имаат рани од шрапнели“, се вели во извештајот цитиран од Владимир Леонтјев, шеф на воено-цивилната управа на округот Каховка, инсталирана од Русија во регионот Керсон.

„Сè уште има многу луѓе под урнатините. Повредените се префрлени во болница, но многу луѓе се блокирани во нивните станови и куќи“, додаде Леонтјев.

Откако Путин не успеа брзо да го заземе главниот град Киев, неговите сили се свртеа кон Донбас, каде што двете провинции Доњецк и Луганск се делумно контролирани од сепаратистите поддржани од Русија од 2014 година.

Путин има за цел да им ја предаде контролата на Донбас на сепаратистите и вчера ги олесни правилата за Украинците да добијат руско државјанство.

Сојузниците на Украина и дадоа оружје и воведоа остри санкции кон Москва. Москва за возврат ги искористи своите огромни резерви на нафта и гас за да ги финансира своите борбени средства.

Сепак, меѓу сојузниците на Киев почнуваат да се појавуваат дефекти додека нациите се борат со зголемените цени на енергијата и храната и зголемената инфлација.

Зависноста на Европа од руската енергија ги преокупира креаторите на политиката и бизнисите бидејќи најголемиот гасовод што носи руски гас до Германија започна 10 дневно годишно одржување. Владите, пазарите и компаниите се загрижени дека затворањето може да биде продолжено поради војната.

Украинските министерства за енергетика и надворешни работи соопштија дека одлуката на Канада да и ја врати поправената турбина на Германија која е потребна за гасоводот Северен тек 1, кој ја снабдува руската нафта, претставува корекција на санкциите наметнати на Москва.

Зеленски предупреди дека Кремљ ќе ги сфати исклучоците од санкциите како знак на слабост.

Тој рече дека Москва сега ќе се обиде „целосно да го запре снабдувањето со гас за Европа во најитниот момент. Ова е она за што треба да се подготвиме сега. Тоа е она што сега се провоцира“.

Американската министерка за финансии Џенет Јелен ќе разговара за спроведувањето на предлогот за ограничување на цените на САД и за глобалните економски случувања со јапонскиот министер за финансии Шуничи Сузуки кога ќе се сретнат денеска, изјави официјален претставник.

Додека Европската унија се подготвува да воведе етапно ембарго на руската нафта и да го забрани поморското осигурување за секој танкер што носи руска нафта, потег што се очекува да биде усогласен со Велика Британија, Џенет Јелен смета дека ограничувањето е начин да се задржи протокот на нафтата и да се избегне понатамошен ценовен скок што може да доведе до рецесија.

Додека рускиот министер за финансии Антон Силуанов, во интервју за весник објавено вчера, силно го поддржа предлогот на производителот на гас Газпром да ја прошири својата шема за плаќање гас со рубљи за гасоводот и да вклучи и течен природен гас ЛНГ.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави за новинарите дека не биле донесени никакви одлуки ниту биле подготвени наредби за таков потег.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе