Украина: Русите со ракети го нападнаа Змискиот Остров

Во напад врз Одеса се уништени 35 тони жито.

Фото: ЕПА

Утрово руските сили со два проектили наводно го погодиле Змискиот Остров, стратегиски и симболично важен украински остров во Црно Море.

Портпаролот на воената администрација на регионот Одеса, Серхиј Братчук, изјави дека два руски проектили „значително го оштетиле“ пристаништето на островот.

Братчук додаде дека и Одеса била нападната во зори.
 
„Погодени се два земјоделски комбајни, уништени се 35 тони жито“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе