Украина: Русите со фосфорни бомби го нападнаа Змискиот Остров ден по повлекувањето (ВИДЕО)

Украинската војска ја обвини Русија дека вечерва го бомбардирала Змискиот Остров во Црното Море од кој вчера се повлекоа руските сили, и тоа со запалива фосфорна муниција.

Скриншот Јутјуб

„Вечерва околу 18 часот руските сили со авиони Су-30 извршија два напади со фосфорни бомби“, објави украинската војска и објави видео за кое тврди дека прикажува еден од нив.

Руското министерство за одбрана вчера објави дека нивните сили се повлекле од Змискиот Остров како „гест на добра волја“, што треба да сугерира дека Русија нема да се меша во обидите на ОН да го организира извозот на житарки од Украина.

Украинската војска вечерва ги обвини Русите дека „не можат да ги почитуваат ни сопствените декларации“.

Фосфорните оружја, кои оставаат карактеристични бели траги во воздухот, се запаливи оружја чие користење против цивили е забрането со меѓународните конвенции, но нивната употреба е дозволена на воени цели.

Киев во повеќе наврати ја обвини Русија дека користи фосфорна муниција, па и врз цивили, што Москва го негира.

Легенда под Главна слика

Скриншот Јутјуб

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе