Украина: Русија започна нов напад со гранатирање широки територии

Русија отвори оган со артилерија, повеќекратни ракетни фрлачи и со тенкови околу вториот по големина украински град Харков и гранатираше градови на исток, каде во претходниот напад загинаа 15 лица во станбена зграда, соопшти денеска Генералштабот на Украина.

Фото: ЕПА

Станбена зграда во Харков во текот на ноќта била погодена од проектил, но нема информации за жртви, соопштија властите.

Во ракетен напад врз петкатна станбена зграда во источниот град Часив Јар во саботата вечерта загинаа 15 лица, а дваесетина луѓе останаа затрупани во урнатините.

Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, рече дека нападот е „уште еден терористички напад“ и дека Русија треба да биде означена како државен спонзор на тероризмот.

Украина и нејзините западни сојузници велат дека војната на Путин е грабеж на империјална земја и ги обвинија неговите сили за воени злосторства.

Москва негира дека цели на цивили, но украинските градови и села останаа во урнатини по руското гранатирање, а подрумите и засолништата за бомби се единственото безбедно место за оние што останаа.

Најголемиот конфликт во Европа по Втората светска војна уби илјадници луѓе, ги остави градовите и населбите во урнатини, а повеќе од 5.5 милиони Украинци ја напуштија својата земја.

Генералштабот на Украина денеска соопшти дека руските сили започнале бран на бомбардирање на исток, додека се обидуваат да ја преземат контролата врз индустрискиот центар во Донбас.

Се вели дека гранатирањето на широки територии е подготовка за интензивирање на воените дејствија.

Кремљ прогласи победа во провинцијата Луганск во Донбас и неговите трупи сега се концентрираат на преземање на контролата врз соседниот Доњецк.

Путин вети дека ќе им ја предаде контролата на Донбас на проруските сепаратисти кои прогласија независност од Киев.

Русија се откажа од предвременото напредување кон главниот град Киев соочена со жестокиот отпор засилен со оружјето од Запад.

Заменик-премиерот на Украина Ирина Верешчук вчера ги предупреди цивилите во областа Керсон окупирана од Русија, итно да се евакуираат бидејќи вооружените сили на Украина подготвуваат контранапад таму, не давајќи временска рамка за дејствувањето.

„Сигурно знам дека таму не треба да има жени и деца и дека тие не треба да станат жив штит“, изјави таа на националната телевизија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе