Украина: Русија планира да ја одвои нуклеарната централа од Украина и да ја поврзе со Крим

Руските сили кои ја окупираат нуклеарната централа Запорожје во југоисточна Украина се подготвуваат да ја спојат со Крим, кој Москва го анектираше во 2014 година, и намерно ја оштетуваат поради пренасочувањето на производството на електрична енергија, предупреди украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом.

Фото: ЕПА

Запорожје е најголемата нуклеарна централа во Европа, а Русија ја окупираше на почетокот на инвазијата на Украина.

Претседателот на Енергоатом, Петро Котин, изјави за новинската агенција Ројтерс дека Русија сака да ја поврзе централата на својата мрежа, што е технички тежок процес во кој централата се одвојува од украинскиот систем пред да може постепено да се поврзе со рускиот.

„Планираат да ги оштетат сите линии од нуклеарната централа Запорожје. После тоа, таа нема да биде поврзана со украинскиот електроенергетски систем“, рече Котин.

„Руската војска присутна во нуклеарната централа Запорожје ја спроведува програмата на [рускиот оператор] Росатом чија цел е поврзување на централата со електричната мрежа на Крим“, изјави тој за Украинска телевизија и новинската агенција Интерфакс.

„За да го направите ова, прво мора да ги оштетите далноводите на централата поврзани со украинскиот енергетски систем. Од 7 до 9 август Русите веќе оштетија три далноводи. Во моментов, фабриката работи само со една производна линија, што е исклучително опасен начин на работа“, рече Котин.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе