Украина: Размислуваме за гасење на нуклеарката, можен е инцидент

Украина размислува да ја затвори нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија, поради безбедносни причини и е загрижена за резервите на дизел гориво што се користат за помошните генератори, изјави денеска водечки киевски експерт за нуклеарна безбедност.

Фото: ЕПА

Загрозениот капацитет - најголемата нуклеарна централа во Европа - останува исклучен од украинската мрежа бидејќи надворешните далноводи се прекинати со гранатирање.

Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на електраната, со што ризикуваат нуклеарна катастрофа.

„Се разгледува опцијата за исклучување на централата, доколку се појават услови кои бараат исклучување на централата“, изјави на прес-конференција преку видео-врска Олех Кориков, вршител на должноста шеф на Државниот инспекторат за нуклеарна регулатива на Украина.

Тој додаде дека централата ги задоволува сопствените потреби за електрична енергија, но дека помошните дизел генератори ќе мора да работат доколку централата остане исклучена од украинската мрежа, иако не даде временска рамка за таа можност.

Кориков предупреди дека ќе биде исклучително тешко да се надополнат залихите на дизел поради руската инвазија на Украина на 24 февруари. Руските војници ја зазедоа електраната на почетокот на март, но со неа сè уште управуваат украински техничари.

„Потенцијално, би можеле да дојдеме до ситуација да нема дизел, што би предизвикало инцидент со оштетување на активните зони на реакторот, што би резултирало со ослободување на радиоактивни материи во животната средина“, предупреди тој.

„Ова не само што би имало последици за територијата на Украина, туку и прекугранични последици“, посочи тој.

Затворањето на големата нуклеарна централа со шест реактори дополнително ќе ја оптовари Украина, која веќе се подготвува за зима со недоволно енергија додека беснее војна на нејзиниот исток и југ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе