Украина: Ова е доказ дека можеме да ги победиме Русите

Успехот на Украина во борбата против Русија покажува дека земјата може да победи, но на Киев му треба повеќе оружје од своите партнери, изјави синоќа министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Илустрација: Архива

Москва вчера го напушти своето главно упориште во североисточна Украина откако украинските сили го забрзаа напредувањето.

Кулеба, говорејќи на прес-конференција со германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок, рече дека некои сојузници првично не сакале да го испратат оружјето, наведувајќи го ризикот од антагонизам од рускиот претседател Владимир Путин.

„Сега, фала му на Бога, повеќе не го слушаме овој аргумент. Покажавме дека сме способни да ја победиме руската армија. Тоа го правиме со оружјето што ни е дадено. И затоа повторувам колку повеќе оружје имаме, толку побрзо ќе победиме и толку побрзо ќе заврши оваа војна“, рече тој.

Иако Германија испрати самоодни хаубици во Украина, Киев сака и борбени тенкови Леопард, борбени возила Мардер и противвоздушни тенкови Гепард. Кулеба, кој во минатото ја критикуваше Германија за нејзината бавност во испраќањето оружје, се пожали дека Украина ја плаќа цената на внатрешните спорови.

„Секој ден додека некој во Берлин размислува, се консултира или размислува дали да даде тенкови или не, некој умира во Украина поради фактот што тој тенк не пристигнал“, рече тој.

Бербок вети понатамошна воена помош и не ја отфрли можноста за испорака на борбени тенкови. „Знам дека времето е од суштинско значење. Следните неколку недели и месеци ќе бидат клучни“, рече таа.

Легенда под Главна слика

Илустрација: Архива

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе