Украина: Нашиот влез во НАТО го поддржуваат 10 земји членки

Канцеларијата на Володимир Зеленски соопшти дека Украина веќе ја има поддршката од 10 земји од блокот за да се приклучи на НАТО.

Фото: ЕПА

Михајло Подољак, главниот советник во кабинетот на претседателот, на Твитер напиша дека тоа се „главно земји кои ги паметат отровните канџи на Руската империја".

„Ние сме благодарни за раководството и одговорноста. Денеска се пишува историја“, додаде тој. Претседателот објави во петокот дека аплицира за членство во НАТО и го потпишал барањето за забрзано пристапување кон безбедносната алијанса од 30 држави.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе