Укинат интернетот во Иран - ден пред најавените протести

Иранските власти го укинаа пристапот до интернет во неколку провинции, објави денеска иранската новинска агенција.

Укинувањето се случи еден ден пред најавените протести, на кои луѓето беа повикани преку социјалните мрежи.

Некои роднини на луѓето убиени за време на протестите минатиот месец поради поскапувањето на бензинот и луѓето што објавуваа постови на социјалните медиуми повикаа на нови протести и организирање комеморации за загинатите в четврток, објави Ројтерс.

Полуофицијалната новинска агенција ИЛНА цитираше неименуван извор во Министерството за комуникации и информатичка технологија што рекол дека прекинувањето на интернетот го нарачале безбедносните власти во провинциите Алборз, Курдестан и Зањан во централниот и западниот дел на Иран и во Фарс на југот на земјата.

Според неименуван извор, и други провинции може да бидат погодени од исклучувањето од мобилната меѓународна поврзаност, објави ИЛНА.

Во ноември Иран го прекина пристапот до интернет на околу една недела за да ги задуши протестите.

Блокирањето на интернетот им го отежна на демонстрантите поставувањето видеа на социјалните мрежи за да добијат поддршка и сигурни информации за обемот на немирите.

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе