Убиени двајца турски војници на северот на Сирија (ВИДЕО)

Двајца турски војници се убиени и уште двајца се ранети во вчерашен напад врз нивното оклопно возило на северот на Сирија, по што турските сили возвратиле со оган, јави турското министерство за одбрана.

EPA-EFE

Нападот се случил во регионот во кој Турција во 2016 година ја почна прекуграничната операција Штитот на Еуфрат наводно насочена против терористичката група Исламска држава, а всушност со цел потиснување на курдската милиција во Сирија (ИПГ).

Турските медиуми јавија дека нападот се случил во областа Ал Баб. Анкара, која и понатаму е присутна на северот на Сирија ја смета ИПГ за терористичка група поврзана со оружените курдски бунтовници во Турција.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе