Турската војска со дрон уништи ракетен систем панцир С1 во Сирија (ВИДЕО)

Одмаздата на турската војска за убиените 33 војници во сириски Идлиб, меѓу другото, вклучи и уништување на ракетен систем „панцир С1“ на силите на сирискиот режим, јавуваат регионалните медиуми.

Ракетниот систем „нацир“ од руско производство, кој се користи за уништување различни воздушни цели бил уништен со дрон на турската војска.

ЕХА њуз јавува и дека радарот бил активен за време на нападот на беспилотното летало, а снимката на уништувањето се појави на социјалните мрежи.

ТРТ јави дека, покрај ракетниот систем, турската војска уништила и објект за хемиско војување на сирискиот режим во Алепо.

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе