„Тука беше пекол“: Ефектите на американските ракетни системи ХИМАРС во Украина (ВИДЕО)

Додека западното противтенковско оружје ѝ помага на украинската војска да им се спротивстави на руските оклопни возила, ракетните системи со висока подвижност (ХИМАРС) испорачани од Соединетите Американски Држави (САД) помогнаа да се намали огнената моќ на руската војска со минирање на складишта за муниција, командни центри и други клучни цели, пишува Радио Слободна Европа (РСЕ).

Фото: ЕПА

Украинските сили тврдат дека ХИМАРС прави разлика на бојното поле.

„Овде беше пекол. Имаше постојано гранатирање, дење и ноќе. Но сега е помирно, бидејќи ХИМАРС беше користен во нападот на складиштето за муниција во Изјум и откако нашата единица ја потисна руската војска од Славјанск“, рече Руслан Андриико. војник од Карпатска Сича.

Низ источна Украина се расфрлани уништени руски тенкови.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе