Шестмина се ранети

Тројца сириски војници загинаа во турски напад на воените позиции во близина на Алепо

Тројца сириски војници загинале, а шестмина се ранети во турски воздушен напад на воени позиции во село во близина на Алепо, пренесоа сириските државни медиуми повикувајќи се на војската.

EPA-EFE

Како што наведува Ројтерс, турските воени авиони ги гаѓале позициите вчера од 14:37 до 15 часот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неодамна изјави дека Турција планира нова воена операција во Сирија.

Тогаш истакна дека целта на операцијата е продолжување на обидите Турција да направи безбедносна зона од 30 километри долж границата со Сирија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе