Шестмина се ранети

Тројца сириски војници загинаа во турски напад на воените позиции во близина на Алепо

Тројца сириски војници загинале, а шестмина се ранети во турски воздушен напад на воени позиции во село во близина на Алепо, пренесоа сириските државни медиуми повикувајќи се на војската.

EPA-EFE

Како што наведува Ројтерс, турските воени авиони ги гаѓале позициите вчера од 14:37 до 15 часот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неодамна изјави дека Турција планира нова воена операција во Сирија.

Тогаш истакна дека целта на операцијата е продолжување на обидите Турција да направи безбедносна зона од 30 километри долж границата со Сирија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе