Лапсус

Трамп вети борба против какаото наместо кокаинот (ВИДЕО)

Претседателот на САД Доналд Трамп на конференција за новинарите направи лапсус, ветувајќи му на претседателот на Колумбија Хуан Сантос дека ќе се бори против одгледувањето на какаото, наместо против одгледувањето на растението кока.

„Минатата година одгледувањето на какаото и производството на кокаин (во Колумбија) достигнаа рекорд – се надеваме дека тоа ќе биде поправено“, изјави Трамп, читајќи говор од лист хартија.

Зборовите „кока“ и „какао“ се слични на англиски.

Покрај ова, одредени тешкотии за американскиот претседател претставуваа делови од говорот каде се повторуваа зборовите „одгледување на кока“.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе