Продолжува да ги негира резултатите од изборите во 2020 година

Трамп повика на укинување на американскиот Устав по објавата на интерни мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на американскиот Уставот со цел да се сменат резултатите од претседателските избори во 2020 година, односно за тој да биде вратен во Белата куќа како претседател.

Фото: ЕПА

Ова, пишува Си-ен-ен, е продолжение на политиката на Трамп за негирање на изборните резултати и туркање нејасни теории на заговор.

„Треба ли да се отфрлат резултатите од претседателските избори во 2020 година и да се прогласи ВИСТИНСКИОТ победник или да се одржат НОВИ избори? Голема измама од ваков тип и големина овозможува укинување на сите правила и прописи, дури и оние што се наоѓаат во Уставот“, објави Трамп на социјалната мрежа Трут соушл и ги обвини големите технолошки компании за соработка со Демократската партија.

„Основачите на Америка не сакаа и не би одобриле лажни избори“, додаде тој.

Најавата на Трамп доаѓа по објавувањето на интерни мејлови на Твитер кои покажуваат дека во компанијата се разговарало дали треба или не да се дозволи на Твитер да се објави приказната на Њујорк пост за материјалите пронајдени на лаптопот на Хантер Бајден, синот на актуелниот американски претседател Џозеф Бајден.

Портпаролот на Белата куќа, Ендрју Бејтс, вчера изјави дека објавата на Трамп „оди против душата на нашата нација и треба да наиде на универзална осуда“.

„Не можете да ја сакате Америка само кога победувате. Американскиот Устав е најважниот документ, кој гарантира слобода и владеење на правото во нашата земја повеќе од 200 години“, рече Бејтс.

„Уставот е врвен споменик на сите Американци кои ги дадоа своите животи за да ги победат деспотите кои ја злоупотребија својата моќ и ги газеа основните човекови права“, додаде тој.

Расправата во Твитер се одржала во пресрет на изборите во 2020 година, кога Џо Бајден, татко на Хантер Бајден, се кандидираше против тогашниот претседател Трамп. Самиот Трамп минатиот месец објави дека повторно ќе се кандидира за претседател.

Иако Трамп сè уште се смета за лидер на Републиканската партија, многу врвни луѓе се надеваа дека Трамп ќе престане да ги негира изборните резултати по релативно лошите резултати на партијата на неодамнешните избори.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе