Трамп повеќе не крие дека по изборите не планира мирно да ја предаде власта (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп одби целосно да се обврзе на мирен пренос на власта по изборите во ноември.

EPA-EFE

„Ќе мора да причекаме и да видиме што ќе се случува“, кажа Трамп одговарајќи на прашањето на новинарите за обезбедување мирно примопредавање на власта.

Новинар го праша американскиот претседател: „Ако победите, изгубите или се повлечете од изборите, ќе се обврзете ли тука денес на мирен трансфер на власта по изборите?“

По многу опширниот одговор, Трамп возврати дека „власта ќе продолжи“.

Најпрво кажа: „Ќе мора да причекаме да видиме што ќе се случи“. Па додаде: „Искрено, неа да има трансфер на власта, само продолжување“.

Кога во 2016 година Трамп за првпат се кандидираше за функцијата, се обврза да ги прифати изборните резултати ако се јасно и ако излезе како победник.

Трамп во овој изборен круг назначи дека би можел да ги оспори изборните резултати на суд, што сега добива ново значење бидејќи се подготвува брзо да го пополни празното место во Врховниот суд по минатонеделната смрт на судијката Рут Бејдер Гинсбург.

Земјата со месеци ја тресат немири предизвикани од протестите против полициската бруталност и расизмот, како и од реакциите на поддржувачите на Трамп.

Во сегашните анкети, републиканецот Трамп заостанува зад демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе