Тепачка на лет Амстердам-Ибица поради неносење заштитни маски (ВИДЕО)

На лет на холандската авиокомпанија КЛМ од Амстердам до Ибица избила тепачка откако двајца патници одбиле да стават заштитни маски.

Screenshot

Според Индипендент, на објавената видеоснимка се гледа дека во тепачката учествувале двајца британски туристи кои почнале да се караат откако боингот 737 полетал од Амстердам.

Компанијата КЛМ соопшти дека двајцата биле совладани со помош на останатите патници и дека, по слетувањето на аеродромот на Ибица, шпанската полиција ги уапсила.

„Двајца несовесни патници одбија да носат заштитни маски и физички и вербално ги вознемируваа останатите патници“, кажа портпаролот на компанијата.

Тој додаде дека пилотот за инцидентот ги информирал локалните шпански власти и дека двајцата патници по слетувањето на авионот биле уапсени.

Истакна дека безбедноста на летот не била загрозена.

„Престанете, тука има деца“, ги предупредувале останатите патници. На социјалните мрежи, на кои е објавена снимката, пишува дека еден од патниците кои учествувале во тепачката е Англичанец кој пред инцидентот пиел вотка.

„Паника и насилна тепачка! Непослушниот англиски патник на летот на КЛМ за Ибица пиеше вотка“, напиша корисник на Инстаграм.

View this post on Instagram

Knokken bij @klm ! Exclusieve video @michighclub 🎧 Dronken Engelse passagier - hij dronk flessen Grey Goose wodka - zorgt voor onveilige situatie op vlucht naar Ibiza. Hij en een vriend daagden andere passagiers uit tijdens de vlucht en weigerden mondkapjes te dragen 🏖✈️😷 2 arrestaties. Panic and violent brawl! Unruly English passenger on board KLM flight to Ibiza, he had been drinking Grey Goose @greygoose vodka. They refused to wear facemasks and their behavior towards other passengers was hostile. 2 arrests were made. #klm #Royaldutchairlines #airlines #airline #passenger #coronavirus #COVID19 #COVID #incident #aviation #fight #fighting #unrulypassenger #facemask #avgeek #aviation #aviationdaily

A post shared by The Mic High Club (@michighclub) on

Индипендент пишува дека на снимката се гледа дека уште неколку луѓе не носат заштитни маски.

Носењето маски е задолжително на сите летови на компанијата КЛМ, како и на сите аеродроми во Холандија, во согласност со рестриктивните мерки чија цел е сузбивање на ширењето на коронавирусот.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе