Талибанците не ја исклучуваат можноста за одржување избори, ќе донесат нов устав

За време на нивното претходно владеење од 1996 до 2001 година, талибанците ги критикуваа демократските избори, ги карактеризираа како западна традиција спротивна на исламот, ги напаѓаа избирачките места, работниците и предизборните митинзи.

Фото: ЕПА

Но главниот портпарол на талибанците Сухаил Шахин не ја отфрли можноста за одржување избори.

Во интервју за урду-сервисот на Гласот на Америка, Шахин рече дека прашањето ќе се реши со нов устав.

„Ајде да почекаме малку кога станува збор за прашањето за изборите. Планираме да донесеме нов устав, така што ќе зборуваме и за тоа, ќе работиме на неговиот нацрт.“

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси ги повика талибанците да одржат избори, а талибанскиот министер за надворешни работи Амир Кан Мутаки одговори дека странските земји не треба да се мешаат во внатрешните работи на Авганистан.

Талибанците ја презедоа контролата врз Авганистан на 15 август, а претседателот Ашраф Гани ја напушти земјата. САД и нивните сојузници евакуираа повеќе од 120.000 луѓе од Кабул.

Новата влада беше формирана минатата недела и главно се состои од членови на талибанската тврдокорна линија, предводена од премиерот Мохамад Хасан Ахунд.

Во владата нема жени ниту припадници на националните малцинства што беа во владата во изминатите две децении.

Талибанците се дистанцираа велејќи дека назначувањата не се трајни и дека на жените ќе им биде дозволено да влезат во владата, иако не на министерски позиции.

Уставот на Авганистан од 2004 година предвидува дека сите закони мора да бидат во согласност со шеријатскиот закон, а талибанците најавуваат уште построги прописи.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе