Славната долина Панџшир

Талибанците го слават паѓањето на последната слободна територија во Авганистан (ВИДЕО)

Долината Панџшир, единствената авганистанска покраина која досега успешно се бранеше од талибанците, изгледа сепак не успеа да ја зачува својата слобода.

EPA-EFE

Ова го јави репортерот на ТРТ ворлд Али Мустафа на Твитер, повикувајќи се на неименувани извори.

Во меѓувреме, привремениот претседател на меѓународно признатата авганистанска влада Амрулах Салех исто така се огласи на Твитер.

„Отпорот е во име на сите. Отпор“, порача тој, не прецизирајќи ниту потврдувајќи дали последното упориште сега е под контрола на талибанците.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Снимките објавени на социјалните мрежи го прикажуваат наводното славје на талибанците по освојувањето на покраината, со пукање од автоматско оружје.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе