Им било кажано да се вратат дома

Талибанците ги затвориле училиштата за девојчиња неколку часа откако биле отворени

Талибанците наредиле затворање на училиштата за девојчиња во Авганистан, само неколку часа откако биле повторно отворени. Медиумите јавија дека на девојчињата кои стигнале во постарите одделенија на основните училишта и гимназиите им било кажано да се вратат дома.

EPA-EFE

Портпаролот на талибанците Инамулах Самангани кажа дека е точно дека училиштата се затворени, не сакајќи понатаму да коментира.

Девојчињата во Авганистан се израдуваа на враќањето во училиште, првпат откако талибанците ја преземаа власта минатиот август.

Меѓународната заедница правото на образование за сите го направи клучна точка во преговорите за помош и признавање на режимот во Авганистан.

Повеќе земји и меѓународни организации најавија дека ќе обезбедат наставници за авганистанските училишта.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе