Тајван: Војна со Кина апсолутно не е опција

Претседателката на Тајван, Цаи Инг-вен, рече дека војната меѓу Тајван и Кина апсолутно не е опција. Таа ја повтори својата подготвеност да разговара со Пекинг и вети дека ќе ја зајакне одбраната на Тајван, која вклучува прецизни ракети, пишува Ројтерс.

Фото: ЕПА

Демократскиот Тајван, кој Кина го смета за своја територија, се најде под зголемен воен и политички притисок од Пекинг, особено по воените игри на Кина во почетокот на август по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, во Тајпеј.

Секој конфликт околу Тајван може да ги вклучи САД, Јапонија, а можеби и поголем дел од светот. Исто така, конфликтот би ја уништил светската економија, особено поради доминантната позиција на Тајван како производител на полупроводници, кои се користат во сè, од паметни телефони и таблети до борбени авиони.

Во својот говор на националниот ден пред претседателската канцеларија претседателката Цаи рече дека нејзината земја жали што Кина ги загрозила мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец и во регионот.

„Кина не треба да мисли дека има простор за компромис во посветеноста на тајванскиот народ кон демократијата и слободата. Сакам јасно да им укажам на властите во Пекинг дека оружениот конфликт апсолутно не е опција за нашите две страни. Само со почитување на посветеноста на тајванскиот народ кон нашиот суверенитет, демократијата и слободата може да има основа за континуирана конструктивна интеракција низ Тајванскиот теснец“, рече Цаи.

Од Пекинг сѐ уште нема реакција на нејзиниот говор.

Цаи го направи зајакнувањето на одбраната на Тајван камен-темелник на својата администрација за да ѝ овозможи на земјата поцврсто да ја одврати Кина.

„Тајван ќе му покаже на светот дека ја презема одговорноста за сопствената одбрана. Тајван го зголемува масовното производство на прецизни ракети и поморски бродови со високи перформанси и работи на набавка на мало, високомобилно оружје, кое ќе обезбеди Тајван да е целосно подготвен да одговори на надворешни воени закани“, рече Цаи во говорот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе