Тајван му порача на Пекинг: Ќе го искористиме правото на самоодбрана

Тајван соопшти дека ќе го искористи своето право на самоодбрана и „контранапад" доколку кинеските вооружени сили влезат на негова територија.

Фото: ЕПА

Пекинг неодамна организираше воени вежби во близина на Тајван, како одговор на посетата на Тајпеј од страна на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Тајван тврди дека кинеските поморски патроли во близина на островот остануваат со „висок интензитет“, пренесува Ројтерс.

Војската ќе го искористи правото на самоодбрана и контранапад против авионите и бродовите кои влегуваат во нашиот воздушен и морски простор, изјави за новинарите заменик-началникот на Генералштабот на Тајван, Лин Вен Хуанг.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе