Косовскиот претседател

Тачи: Време е да станеме членка на Обединетите нации

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека е време Косово да стане членка на Обединетите нации.

EPA-EFE

Тачи ова го порача вчера преку Твитер, наведувајќи дека „на Денот на Обединетите нации, улогата на ОН во изградбата на мирот и стабилноста во светот и понатаму останува важна“.

Според него, денес кога човештвотто се соочува со нови предизвици, пресудно е да „останеме единствени во зачувувањето на сигурната иднина на нашите земји“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе