СЗО до државите: Не доцнете со построгите мерки

Светската здравствена организација (СЗО) ги предупреди земјите со зголемен број инфекции со коронавирусот да не доцнат со заострувањето на мерките за заштита.

Фото: ЕПА

„Колку побрзо се воведат мерките, толку потенцијално помалку ќе бидат потребни“, рече во петокот во Женева експертката на СЗО за ковид-19, Марија ван Керхове.

Таа го нагласи фактот дека делта-варијантата на вирусот што сега циркулира е многу позаразна од претходните варијанти.

Неколку земји се во тешка ситуација и мора да воведат „многу строги“ мерки, изјави директорот на СЗО за здравствени итни случаи, Мајк Рајан.

СЗО, како и обично, не издвои ниту една земја, ниту ги коментираше потезите на владата на одредена земја.

Овие мерки вклучуваат широко распространета употреба на маски, физичко растојание, обезбедување на добро проветрени внатрешни простории, избегнување собирање на мали простори и работа од дома кога е можно.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе