Светските цени на храната на највисоко ниво во последните 10 години

Светските цени на храната пораснаа трет месец по ред во октомври и достигнаа нов десетгодишен максимум, повторно предводени од растот на цените на житните култури и растителното масло, објави во четвртокот Агенцијата за храна на ОН.

Фото: Пиксабеј

Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), која ги следи меѓународните цени на прехранбените производи со кои најмногу се тргува во светот, во просек изнесувал 133,2 поени минатиот месец во споредба со ревидираните 129,2 за септември.

Бројката во септември претходно била 130,0.

Октомвриското читање било највисоко за индексот од јули 2011 година. На годишна основа, индексот во октомври се зголемил за 31,3 отсто.

Цените на земјоделските производи драстично пораснаа минатата година, поттикнати од доцнењето на жетвата и високата побарувачка.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе