Судир на 40 возила, голема сообраќајка во Чешка (ФОТО+ВИДЕО)

Снежната бура во Чешка предизвика масовна сообраќајка на автопатот Д5 кон Прага и го затвори сообраќајот во двата правци.

Фото: Твитер, чешка полиција

Според чешката полиција, се судриле четириесетина автомобили. Најмалку пет лица се повредени на лице место, а други лица се заробени во автомобилите, соопштија спасувачите.

Брзата помош поради размерите на несреќата го активирала трауматскиот план, но судирот поминал без смртни и тешки повреди.

Автопатот е целосно непрооден во правец на Прага. Д5 е една од двете главни тури што ја поврзуваат Прага со Германија, а ќе остане затворена со часови.

Портпаролката на регионалните пожарникари Тереза Флигерова подоцна прецизираше дека се работи за судир на 22 автомобили и 14 камиони.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер, чешка полиција

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе