Српските медиуми: Вучиќ размислува за целосно затворање на Белград поради коронавирусот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва ќе објави нови мерки за Белград по повод влошувањето на епидемиолошката ситуација во главниот град на државата, дознава Блиц.

EPA-EFE

Вучиќ, како што пишува весникот, новите мерки треба да ги соопшти вечерва на РТС, каде што гостува по состанокот на Кризниот штаб.

Како што му е неофицијално потврдено на Блиц, се размислува за повторно воведување на полициски час во вечерните часови, или, што е многу поверојатно, за целосно затворање на градот, што ќе значи забрана за влегување и излегување од градот.

Вчера во Србија за коронавирусот биле тестирани 8.626 лица, 272 биле позитивни, а четири лица починале. Забележан е и најголемиот скок на бројот на пациенти на респиратори – од 42 на 73. Најголемиот број на заразени со коронавирусот се од Белград.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе